روانشناسی شلختگی

روانشناسی شلختگی

 «شلختگی» یک اختلال رفتاری است و گاهی وقت ها غیرارادی. در مورد تعریف شلختگی می گویند که اگر در روند زندگی، فرد در محیط اطراف خود هر چیز را در جای خود قرار ندهد و در انجام وظایف روزمره خود کوتاهی کند، «شلخته» است...

این وضعیت به شکل های گوناگونی در افراد مختلف دیده می شود. قرار ندادن وسایل در جای خود، حمام نرفتن، عدم رسیدگی به وسایل شخصی و کثیف بودن اتاق، همه نمودی از شلختگی است.


ادامه مطلب...

نکات مهم در انتخاب دوست خوب

نکات مهم در انتخاب دوست خوب

انتخاب یک دوست خوب می تواند مسیر زندگی شما را عوض کرده و به سوی موفقیت های بیشتر ، پیش ببرد .

اما یک دوست بد با افکار و رفتارهای منفی خود می تواند باعث نابودی زندگی شما شود .

پس یکی از مهم ترین اصول دستیابی به موفقیت ، دقت در انتخاب دوستانتان است .

- دوست خوب کسی است که در غم و شادی شریک شماست .

- دوست خوب می تواند برای بالارفتن از پله های موفقیت به شما کمک های زیادی کند .

- یک دوست خوب نه تنها به شما حسادت نمی کند بلکه از موفقیت های شما نیز خوشحال خواهد شد.

- دوست خوب به شما کمک می کند تا صفات پسندیده در شما تقویت و رفتارهای ناپسند کم شود .

- دوست خوب مشوق خوبی برای مطالعه بیشتر و دستیابی به اطلاعات عمومی بالاتر است .

مدرسه هراسی

مدرسه هراسی

مشکل مدرسه هراسی یا همان اضطراب جدایی از والدین با میزان شیوع حدود پنج درصد، شایع‌ترین اختلال اضطرابی در دانش آموزان به ویژه کلاس اولی‌ها در روزهای ابتدایی بازگشایی مدارس است.
این روزها می‌توان دانش آموزان نوآموزی را دید که گاهی با فریاد و اعتراض، گاهی با خواهش و التماس و گاهی با چانه زدن، بر سر رفتن به مدرسه به بحث جدی با والدین مشغول هستند.امتناع از رفتن به مدرسه در میان دختران و پسران دانش آموز به یک اندازه رایج است و معمولا کلاس اولی‌ها بیشتر با این مشکل روبرو می‌شوند.


ادامه مطلب...

امتحانات

امتحانات

همش نگرانم ، انگار قلبم داره از جا درمی یاد ، بی دلیل هراسونم ، از هر حرف و حرکتی زود ناراحت می شم ، حس می کنم همۀ بدنم کوفته شده !! ، نمی تونم فکرم رو متمرکز کنم ، همش حس می کنم یه چیزی بهم فشار می یاره و.......

تا حالا همه دانش آموزها بیشتر از هزار بار این حرف ها رو یا خودشون گفتن یا از دوست هاشون شنیدن .
ترس و تشویش ، شک و ترید ، زود رنجی و عصبانیت ، سردرگمی و .... از واکنش های یک دانش آموز مضطرب از امتحان است .
*تا به حال فکر کردید چرا بعضی از دانش آموزها با وجود اینکه درسی را چندین بار می خوانند باز هم نمی توانند درعمل ( امتحان ) موفق باشند؟


ادامه مطلب...

داستان آموزنده

داستان آموزنده

روزی مردی خواب عجیبی دید، او دید که پیش فرشته‌هاست و به کارهای آنها نگاه می‌کند، هنگام ورود، دسته بزرگی از فرشتگان را دید که سخت مشغول کارند و تند تند نامه‌هایی را که توسط پیک‌ها از زمین می‌رسند، باز می‌کنند، و آنها را داخل جعبه می‌گذارند. مرد از فرشته‌ای پرسید، شما چکار می‌کنید؟
فرشته در حالی که داشت نامه‌ای را باز می‌کرد،گفت
این جا بخش دریافت است و ما دعاها و تقاضاهای مردم از خداوند را تحویل می‌گیریم. مرد
کمی‌ جلوتر رفت، باز تعدادی از فرشتگان را دید که کاغذهایی را داخل پاکت می‌گذارند
و آنها را توسط پیک‌هایی به زمین می‌فرستند
مرد پرسید: شماها چکار می‌کنید؟ یکی از فرشتگان با عجله گفت
این جا بخش ارسال است، ما الطاف و رحمت‌های خداوندی را برای بندگان می‌فرستیم
مرد کمی‌جلوتر رفت و دید یک فرشته‌ای بی کار نشسته است
مرد با تعجب از فرشته پرسید: شما چرا بی کارید؟
فرشته جواب داد: این جا بخش تصدیق جواب است
مردمی‌که دعاهایشان مستجاب شده، باید جواب بفرستند، ولی فقط عده بسیار کمی‌جواب می‌دهند

مردازفرشته پرسید: مردم چگونه می‌توانند جواب بفرستند؟
فرشته پاسخ داد: بسیار ساده فقط کافیست بگویند خدایا شکر

آیا می دانید که مطمئن ترین راه برای بدبخت کردن فرزندتان چیست؟

آیا می دانید که مطمئن ترین راه برای بدبخت کردن فرزندتان چیست؟


مطمئن ترین راه این است که او را عادت دهید هر چه می خواهد به زور بگیرد، زیرا هر قدر آرزوهایش آسان تر انجام گیرد خواسته هایش زیادتر خواهد شد، دیر یا زود به علت عدم قدرت مجبور خواهید شد برخلاف میل خود خواهش های او را نادیده بگیرید. صدمه حاصل از این امتناع که طفل به آن عادت نکرده است، در قیاس با محرومیت از آنچه میل به دست آوردنش را دارد، به مراتب بیشتر است بچه لوس و پر توقع اول عصایی را که در دست دارید می خواهد، بعد ساعتتان را، سپس مرغی را که می پرد و ستاره هایی را که می درخشند. خلاصه هر چه را می بیند می خواهد. چگونه می توانید او را راضی نگه دارید؟ مگر اینکه خدا باشید.


"
ژان ژاک روسو"

اصول زیربنایى در امنیت کودک

اصول زیربنایى در امنیت کودک١-باهم بودن اعضاى خانواده
اولین اصل در ایجاد امنیت اینست که افراد خانواده اوقات مناسبى را در کنار هم بگذرانند. به عبارتى دیگر امنیت ما در درجه اول از همنشینى با افرادى حاصل مى شود که بتوانیم در ارتباط صمیمانه به آنها اعتماد کنیم.

٢-ابراز احساسات
در گام بعدى والدین باید به فرزند خود کمک کنند تا بتواند در بسترى امن به بیان آزاد احساسات خویش بپردازد.

٣-دلگرمى و اطمینان دادن به کودک
کودکان باید بدانند شما در مقام پدر و مادر براى محافظت از آنان چه مى کنید،و بیان این مطلب باید متناسب با درک کودک باشد.

٤-کمک به دیگران
کودکان نیز باید از یارى رساندن و کمک به دیگران احساس رضایتمندى و خشنودى داشته باشند و نقش مثبت و سازنده خود را در همدلى با دیگران ببینند.

مشاور شما: رؤیا اشرفی

حافظه ی فعال چیست و چه اهمیتی دارد؟

حافظه ی فعال چیست و چه اهمیتی دارد؟ضعف عملکرد حافظه در هر فردی به شکل متفاوتی بروز پیدا می کند. اما در کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری، نقص عملکرد حافظه ی فعال به شدت منجر به تشدید مشکلات یادگیری می شود. در هر حال برای کمک به کودکانی که عملکرد حافظه ی ضعیفی دارند، بدون توجه به وجود یا عدم وجود اختلالات یادگیری دیگر، می توان با استفاده از یک روش آموزش گام به گام و مرحله ای استفاده کرد. اما پیش از آن لازم است که به درستی بدانیم که حافظه ی فعال حقیقتا چیست و چه اهمیتی دارد؟

دکتر تریسی، محقق دانشکده ی روانشناسی دانشگاه فلوریدا معتقد است که حافظه ی فعال ، یادآوری اطلاعات ثبت شده در گذشته و استفاده از آن ها در زمان حال است. به عقیده ی او حافظه ی فعال دقیقا همان چیزی است که تفاوت های عمده در موفقیت در یادگیری را تعیین می کند.


ادامه مطلب...

راهکارهایی برای افزایش تمرکز در کودکان

راهکارهایی برای افزایش تمرکز در کودکان
1- اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هرگز به کودک این برچسب را نزنید که «تو عمدا توجه نمی کنی» یا «عمدا حرف های ما را نادیده می گیریم. درجه های از حواس پرتی مربوط به کارکرد مغز کودکان است. آگاهی کودکان از محیط اطراف به مراتب کمتر از بزرگسالان است.

به عنوان مثال وقتی کودکی هنگام عبور از خیابان، زیپ لباسش را می بندند، ممکن است دیگر قادر به تشخیص رفت و آمد خودروها نباشد، در حالی که این کار برای فرد بزرگسال مشکلی نیست. یک بزرگسال به تدریج یاد می گیرد که محرک های بی اهمیت را نادیده بگیرد و تمرکزش را روی یک موضوع حفظ کند اما این کار برای یک کودک ممکن است بسیار مشکل باشد.


ادامه مطلب...

کلید های افزایش اعتماد به نفس در کودکان


کلید های افزایش اعتماد به نفس در کودکانعبارتی مورد علاقه: برای کودک خود عبارت یا کلامی خاص به کار برید که تنها مورد استفاده ی خودتان دو نفر است. این عبارت را به طور مداوم تکرار کنید تا کودک شما احساس تمایز کند .

عبارتی مورد علاقه: برای کودک خود عبارت یا کلامی خاص به کار برید که تنها مورد استفاده ی خودتان دو نفر است. این عبارت را به طور مداوم تکرار کنید تا کودک شما احساس تمایز کند .

تلقین مثبت: هنگامی که فرزندان شما اقدامی تحسین آمیز انجام می دهند، در حضور خودشان از اقدام آنها برای دیگران تعریف کنید.

دلایل قوانین : برای توضیح دلایل قوانین خانوادگی وقت صرف کنید. کودکان طبیعتا میخواهند بدانند چرا مجبورند بعضی کارها را به روشی خاص انجام دهند .ادامه مطلب...

کند نویسی کودک

 

کند نویسی کودکبین بچه های کلاس اولی، گاهی دیده می شه که یکی از بچه ها نمی تونه پا به پای بچه های دیگه مشق بنویسه. همیشه عقبه و موقع نوشتن از دست درد و چشم درد گله می کنه.

در مورد این بچه ها تشویق به نوشتن و حتی تنبیه کردن هم نتیجه بخش نیست.
اگه این روند به همین شکل ادامه پیدا کنه، بچه اعتماد به نفسش رو از دست می ده و باور می کنه که «خنگه» و نمی تونه مثل بچه های دیگه درس رو یاد بگیره. در حالی که اصلا اینطور نیست و هوش این بچه هیچ مشکلی نداره.

مشکل این بچه ها ابتدا در استفاده از توانایی های حرکتی ریز و درشت دست ها و انگشتان دست و در هماهنگی بین چشم و دستشون هست و یا غلبه طرفی اعضا بدن .مثلا ممکنه این بچه «راست دست» باشه ولی چشم برترش، چشم چپش باشه.
همین می تونه باعث کند شدن حرکات کودک به خصوص حرکات ظریف مثل نوشتن بشه.
این مشکل با انجام یک سری تمرینات به خوبی قابل رفعه و این بچه می تونه به خوبی بچه های دیگه درس رو یاد بگیره و پیشرفت کنه.
برای درمان،بایددنبال تمریناتی برای تقویت حرکات ریز و درشت دست و انگشتان،تقویت هماهنگی چشم و دست و تمریناتی برای یک جهت کردن غلبه طرفی اعضا باشید.

 مشاور شما:رؤیا اشرفی

تقویت مهارت شنیداری

تقویت مهارت شنیداریکودکان گوش می دهند تا یاد بگیرند. هر چه فرزندتان بزرگ تر می شود توانایی او در گوش دادن، برای رشد زبان و قابلیت مطالعه ارزش حیاتی تری دارد. توصیه های زیر مهارت شنیداری را افزایش می دهند و زمینه روابط آینده شما را با فرزندتان می سازند.

به صداهای اطراف توجه کنید. به فرزند نوپای خود رابطه میان صدا و اشیا و نام های آن ها را توضیح دهید مانند صدای جارو برقی، تلفن، پارس سگ و آژیر ماشین و ... .

صداهای مختلف ضبط شده را برای فرزندتان بگذارید و از او بخواهید منبع اصلی صدا را نام ببرد.

کودکان پای تلفن بسیار کم حرف می باشند، اما درباره صداها کنجکاوند. اجازه دهید فرزندتان با تلفن به صداهای افراد آشنا گوش دهد و یاد بگیرد که صداهای آشنا را تشخیص دهد.

دستورهای ساده که در یک مرحله انجام می شوند، بدهید مثلا از فرزندتان بخواهید توپ را بیاورد. هر گونه پیروی او را تحسین نمایید. به مرور زمان به دو و بعد سه مرحله افزایش دهید.

بازی های مناسب می توانند در تقویت مهارت های شنیداری کمک کنند. مانند قایم باشک به این صورت که شما به اتاق دیگری رفته و فرزند خود را صدا بزنید و از فرزندتان بخواهید صدای شما را دنبال کند.

ترانه های کودکانه گوش دهید و با هم بخوانید. برای کودکان بزرگ تر می توانید از نوارهای کتاب استفاده کنید. این نوارها که با کتاب همراه هستند احساس کتاب خواندن را به کودک می دهند.

مهارت گوش دادن را در خود تقویت نمایید. هنگامی که فرزندتان حرف زدن را آغاز می کند نمونه خوبی در گوش دادن باشید تا کودک نیز از شما یاد بگیرد.

مشاور شما:رؤیا اشرفی

توصیه هایی برای اولیای دانش آموزان

توصیه هایی برای اولیای دانش آموزان


  • هیچ وقت مدرسه را به عنوان تنبیه برای بچه ها قرار ندهید.

 

گاهی برخی والدین وقتی جمعه است می گویند: کی می شود شنبه شود بروی مدرسه از دستت راحت شوم.
یا میگویند؛ چقدر اذیت میکنی، بگذار در دفترت بنویسم خانم معلمت امروز رفتی دعوات کنه.

با این رفتار مدرسه را زندان برای بچه معرفی می کنند. در حالی که مدرسه گلستان و باغ تعلیم و تربیت است و ما باید برای بچه هایمان آن فضا را زیبا ترسیم بکنیم.

 

  • برخی از والدین جلوی بچه هاشون به هم محبت نمی کنند، نوازش کلامی ندارند، قربون صدقه هم نمی روند ولی به راحتی جلوی بچه ها عصبانی می شوند و دعوا می کنند!!!


این کودکان محبت کردن ومهرورزی را می آموزند یا خشونت را؟؟؟
عصبانی شدن و از کوره در رفتن و داد زدن نشانه قدرت نیست.
هر چقدر داد بزنید کودک به ضعف شما پی می برد و کمتر حرف شما را گوش خواهد کرد.

 

  • دنبال نابغه سازی فرزندتان نباشید.

کودک دانشمند امروز، انسان مضطرب فرداست.

کودک شاد امروز، انسان خوشبخت فرداست.

به جای این که مرتب به کودک بگوییم نَدو بشین همسایه ها اذیت میشن، سرصدا نکن. کودک را به یک محیط باز و امن ببرید وبگویید هرچقدر دوست داری بُدو...مشاور شما:رؤیا اشرفی

بادکنک

سعی کن برای فرزندت بیشتر از هر اسباب بازی دیگری :

بادکنک بخری ...

بازی با بادکنک چیزهای زیادی رو به بچه ها یاد میده :

بهش یاد میدهکه بزرگ باشه

          ولی سبک ، تا بتونه بالا بره ...

بهش یاد میده

که دوست داشتنی ها میتونن بدون هیچ دلیل و مقصری از بین برن

             پس نباید بهشون دل بست ...

بهش یاد میده

وقتی چیزهایی رو که زیاد دوست داره ،

    اونقدر بهش نزدیک نشه تا راه نفس کشیدنش رو ببنده

 

        چون اون موقع هست که برای همیشه از دستش میده ...

ویژه نامه مشاوره

اولیای گرامی

از طریق فایل ضمیمه زیر،می توانید به ویژه نامه مشاوره دبستان دکتر محمدشفیعی دسترسی یابید.

در این ویژه نامه مطالبی پیرامون "راه کارهایی برای کاهش حس وابستگی در فرزندان و روش هایی برای تشویق به خودکفایی کودکان همراه با مثال" خواهید آموخت.

فایل های ضمیمه :

روش های جایگزین تنبیه

والدین گرامی، جهت استفاده از این مطلب می توانید از فایل ضمیمه زیر استفاده فرمایید:

فایل های ضمیمه :

نکته مشاوره ای برای دانش آموزان پایه ششم

چگونه خواندن مهم‌تر از چه‌قدر خواندن

دانش آموز عزیز پایه ششم

روزهای پیش روی شما روزهای مهمی هستند. دلایل متنوعی هم برای اهمیت این روزها بیان شده است اما فقط همین یک دلیل را با هم مرور کنیم: "سخت‌کوش‌ها قدرت تغییر دادن هر وضعیتی را دارند."

روزهای باقی‌مانده از سال تحصیلی، روزهای تمرکز روی مهم‌ترین اولویت‌های مطالعاتی درس‌هایی ست که " نیاز به تلاش بیشتر " دارند . نباید حل تمرین ها و مطالعه‌ی قسمت‌های مهم و پرسؤال‌تر درس‌ها را به روزهای پایانی موکول کنید.

برای دانش‌آموزان سال ششم، امتحانات نیم‌سال دوم در مدارس فرصت بسیار گران‌بهایی خواهد بود تا یک بار دیگر به مطالعه‌ی تشریحی درس‌ها بپردازند. در دوران امتحانات، رفع اشکال کردن مبحثی را فراموش نکنید. حل تمرین های کتاب هم فضای مطالعاتی را بازسازی خواهد کرد و هم  آن را به بهترین شکل تکمیل کرده و شما را با اصلی‌ترین منبع طرح سؤال آشنا خواهد کرد.

بی‌دقتی‌ها را کم کن

بی‌دقتی‌ها را کم کن

 بی‌دقتی‌ها را کم کن

یکی از راه‌های کم کردن بی‌دقتی‌ها این است که آن‌ها را بشناسید.
پس بهتر است عصر روز جمعه آن‌ها را بررسی کنید و همراه با راه‌‌حل رفع آن در دفترچه‌ی سؤال آزمون یادداشت کنید و قبل از آزمون بعدی، آن‌ها را مطالعه کنید و حواستان را جمع کنید که دیگر در این آزمون تکرار نشوند.
کتاب خودآموزی می‌تواند ابزار مناسبی برای این کار باشد.
هر چه‌قدر شناخت شما نسبت به اشتباهاتتان بیش‌تر شود، احتمال تکرار آن اشتباهات و بی‌دقتی‌ها کم‌تر خواهد شد.

چرا دانش آموزان درس را فراموش می کنند؟

بسیاری از دانش آموزان از اینکه درس ها را فراموش می کنند گله مند هستند.

اما چرا آنها درسهایی را که ادعا می کنند یاد گرفته اند فراموش می کنند؟

آیا آنها قدرت و توانایی لازم را برای یادگیری ندارند؟

چگونه می شود آنها فراموشی خود را به حداقل برسانند؟

از آنجاینکه حافظه انسان درگیر یادگیری و به خاطر سپردن مطالب است. در واقع فراموشی هم به حافظه انسان مرتبط است، نخست کمی درمورد حافظه صحبت می کنیم سپس به نحوه مطالعه درست که منجر به فراموشی نشود می پردازیم.


ادامه مطلب...